Tofta Herrgård - restaurang

LYCKE, Kungälv

En smakupplevelse i herrgårdsmiljö

Välkommen till Tofta Herrgård – en plats där god mat, härlig stämning och vackra omgivningar möts. Ta med någon du tycker om och njut av en middag i en av våra charmiga matsalar. Oavsett om du firar något speciellt, vill ha en mysig kväll på tu man hand eller samla vänner och familj, ser vi till att du får en upplevelse att minnas.

Smaker från säsongen – alltid med omtanke

Vi jobbar med fasta kvällsmenyer, skapade av våra kockar utifrån säsongens bästa råvaror. Fisk och skaldjur från västkusten, viltkött när det är i säsong och ekologiskt nötkött från gårdens egna djur – allt med hållbarhet och kvalitet i fokus.

När vi kan plockar vi själva – späda nässlor om våren, örter och sallat från vår egen köksträdgård och frukt från herrgårdsträdgården. Vi har nära samarbete med lokala producenter och brinner för att laga mat med råvaror som har en historia.

En kväll i lugn och ro

Vill du komma lite tidigare och varva ner? Slå dig ner med ett glas i våra salonger, på altanen eller i herrgårdsträdgården när vädret tillåter. Är det ruggigt ute? Då tänder vi ljusen och ser till att du får en riktigt mysig stund inomhus.

Vegetariskt eller specialkost?

Självklart! Vi fixar gärna vegetariska och veganska alternativ, liksom anpassade rätter för dig med allergier. Berätta bara vid bokningen, så ordnar vi det.

Boka bord och upplev Tofta Herrgård

Vill du njuta av en middag hos oss? Boka i förväg för att säkra din plats.

Vi ser fram emot att ha dig som gäst – varmt välkommen!

Kontaktinformation

Tofta 200
44275 LYCKE
Telefon: 0303-225805

E-post: info@toftaherrgard.se
Hemsida: toftaherrgard.se/restaurang

Öppettider

SE AKTULLA ÖPPETTIDER PÅ VÅR HEMSIDA!

- Restaurangen är öppen för middagsgäster lördagar från kl.19 året om.
- Under vår & höst: fredag och lördag från kl.19.
- Sommaren: tisdag - lördag från kl 18:30.

Vänligen förhandsboka.

Andra dagar konferenser & gruppbokningar.

Res med kollektivtrafiken

Hållplatsen Lycke ligger 2 km från herrgården.

Vägbeskrivning

Från Marstrand (ca 15 min med bil från färjan):
följ väg 168 (mot Kungälv) i ca. 10 km. Vid Tjuvkil: sväng höger - vägskylt ”Lycke 3”. (väg 570). Följ vägen i ca.3 km till skylt ”Tofta 2”. Sväng av höger mot Tofta och följ vägen tills du ser herrgården (2 km).

Från E6 norr om Göteborg (vid Kungälv)
Sväng av E6 mot Marstrand och Ytterby (väg 168). Följ denna i ca.15 km. Vid Tjuvkil: sväng vänster - vägskylt ”Lycke 3” (väg 570). Följ vägen i ca.3 km till skylt ”Tofta Herrgård 2”. Sväng av höger mot Tofta och följ asfaltsvägen, vägen delar sig efter ca 100 m, båda vägarna går till Tofta.

Hitta hit